• Szkoła Podstawowa

 

W piątek, 27 czerwca 2025 roku, w naszej szkole podstawowej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. To ważny i wyczekiwany moment dla uczniów, nauczycieli i rodziców – symboliczne zakończenie dziesięciu miesięcy nauki, pracy i wspólnych wyzwań. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:15 w sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się uczniowie wszystkich klas, zaproszeni goście, nauczyciele oraz licznie przybyli rodzice. Na początku odbyło się przekazanie sztandaru i ślubowanie absolwentów, następnie głos zabrał Pan Dyrektor, który podsumował rok szkolny, dziękując uczniom za wysiłek i zaangażowanie, nauczycielom za pracę dydaktyczną i wychowawczą, a rodzicom za współpracę. Przemawiali również zaproszeni goście dziękując uczniom i życząc dalszych sukcesów. Zostały wręczone listy gratulacyjne, świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe i dyplomy dla uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce, a także tych, którzy aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły – w konkursach, wolontariacie i wydarzeniach sportowych. Część artystyczną przygotowała Pani Bożena Zawadzka z klasą II c oraz Sławomir Lesisz. ŻYCZYMY BEZPIECZNYCH WAKACJI.

Uczniowie klasy 2c wraz z rodzicami i wychowawczynią zebrali się, by wspólnie świętować Dzień Rodziny. Spotkanie odbyło się w wyjątkowo ciepłej i radosnej atmosferze, sprzyjającej integracji i wspólnemu świętowaniu. Na początek dzieci zaprezentowały przygotowany z ogromnym zaangażowaniem występ artystyczny. Po części artystycznej wszyscy udali się na wspólne ognisko i poczęstunek. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie.

Nasza Szkoła cyklicznie wspiera fundację z Lublina ,, Szczęśliwe Dzieciństwo ''. Tym razem zbieraliśmy książki dla podopiecznych fundacji. Uczniowie przekazali 77 książek o różnej tematyce, były to głównie bajki. Mamy nadzieję, że posłużą innym dzieciom. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom.

Samorząd Uczniowski

We wtorek, na kilka dni przed końcem roku szkolnego uczniowie klas siodmych pożegnali swoich starszych kolegów.  Były wspomnienia, życzenia oraz drobne upominki. Po raz pierwszy, nominowani przez siódmoklasistów uczniowie, otrzymali wyróżnienia ,, Super Absolwent 2025''.Wybrańcy mieli okazję przespacerować się aleją gwiazd i i odebrać medal. Dla starszych kolegów zaśpiewali Ola Kowal i Hubert Wiącek. 

Samorząd Uczniowski 

 

 

23 czerwca uczniowie klasy 7c wzięli udział w rowerowej wycieczce do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz na kopiec Sienkiewicza w Okrzei.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowiedział o życiu i twórczości wybitnego pisarza. Następnie uczestnicy udali się do parku okalającego muzeum, na wspólne ognisko, podczas którego pieczono kiełbaski i odpoczywano na świeżym powietrzu.

Na zakończenie wycieczki uczniowie przejechali do Okrzei i wspięli się na kopiec Sienkiewicza, skąd podziwiali piękne widoki okolicy. Po pełnym wrażeń dniu wszyscy bezpiecznie wrócili do domu. Wycieczka była udana i na długo pozostanie w pamięci uczestników.

 

W dniach 16-18 czerwca 2025 r. odbyła się wycieczka członków scholii Aniołki Maryi i Koła Misyjnego w piękne zakątki Roztocza. Opiekunami grupy były: s. Łucja, p. Anna Bogdańska, p. Dorota Piątek i p. Wioletta Szymaniuk.

Najpierw zwiedzaliśmy Radecznicę z bazyliką św. Antoniego i krypty. W tej świątyni uczestniczyliśmy we Mszy św. prowadząc jej oprawę muzyczną i liturgiczną. Drugim punktem był Szczebrzeszyn – tu wzięliśmy udział w bardzo ciekawych warsztatach w Muzeum Skarbów Ziemi i Morza. Zobaczyliśmy wiatrak – młyn oraz kuźnię, karmiliśmy kozy i króliki. Niezapomniane chwile spędziliśmy przy ognisku i na placu zabaw. Miejscem noclegowym był ośrodek wypoczynkowy „Pszczeliniec”, w którym również spożywaliśmy posiłki.

Cały drugi dzień wycieczki spędziliśmy w Krasnobrodzie. Zapoznaliśmy się ze wspaniałą historią objawień Matki Bożej Krasnobrodzkiej, zobaczyliśmy kaplicę Matki Bożej na wodzie i kaplicę św. Rocha, Mini Zoo, Muzeum Wieńców Dożynkowych oraz Muzeum Regionalne. Z wieży widokowej podziwialiśmy Krasnobród i okolice, a zwłaszcza zalew. Byliśmy też w kamieniołomie. Wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy św. w bazylice – prowadziliśmy śpiewy i liturgię. A wieczorem świetnie bawiliśmy się podczas wieczoru integracyjnego.

Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Zamość z przewodnikiem: przepiękny zabytkowy rynek z ratuszem, skarbiec i katedrę. Podczas przejażdżki melexem oglądaliśmy fortyfikacje miasta i zabytki. Obejrzeliśmy również film „Zamość – miasto idealne”.

Wyjazd ten umożliwił nam zapoznanie się z ciekawymi miejscami Roztocza, przyczynił się do poszerzenia wiedzy i integracji grup scholii i koła misyjnego.

 

W dniu 13 czerwca 2025 r. uczennice naszej szkoły:Wiktoria Belka, Wiktoria Dziubak oraz Aleksandra Kowal uczestniczyły w konkursie „Wiem, co w lesie piszczy” w Hucie Garwolińskiej zorganizowanym przez nadleśnictwo w Garwolinie.
Celem wyjazdu było rozwijanie umiejętności obserwacji i rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku na trasie przyrodniczo-kulturowej w Hucie Garwolińskiej. Uczestnicy wycieczki, pracując w drużynach,  mieli okazję nauczyć się identyfikować różne gatunki fauny i flory, a także zrozumieć, jak te organizmy wpływają na ekosystem.Podczas konkursu  dziewczyny z naszej szkoły chodziły do wyznaczonych punków w lesie i wykonywały zadania przygotowane  przez leśników. Po zakończeniu konkursu wszyscy uczestnicy zasadzili symbolicznie drzewo.

 

12 czerwca uczniowie z klas: 2a, 2b, 1c i 4b wybrali się na niezapomnianą wycieczkę do Argo City- miejsca, w którym mogli poczuć się jak prawdziwi poszukiwacze przygód!

Podczas zabawy inspirowanej przygodami Indiany Jonesa dzieci wcieliły się w rolę odkrywców i wyruszyły na emocjonującą misję odnalezienia zaginionego skarbu. Aby dotrzeć do celu, musiały zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami sprawnościowymi i logicznymi. Czekało na nie m. in.: przeciąganie liny, łowienie rybek, rozwiązywanie zagadek przyrodniczych i łamigłówek logicznych, a nawet... dojenie sztucznej krowy!

Każde poprawnie wykonane zadanie było nagradzane specjalnym kluczem. Po zebraniu wszystkich kluczy uczestnicy odnaleźli skrzynię ze skarbem.

Dzieci miały okazję również przejechać się wozem ciągniętym przez traktor i podziwiać uroki przyrody.

Dodatkowo uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o pracy pszczół i ich ogromnym znaczeniu dla przyrody.

To była prawdziwa przygoda, którą długo będziemy wspominać!

 

Dnia 18 czerwca 2025 roku odbyło się spotkanie uczniów z funkcjonariuszem policji w ramach akcji „Bezpieczne wakacje". Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku. Policjant omówił m.in. zasady bezpieczeństwa nad wodą, w górach oraz w ruchu drogowym.

W roku szkolnym 2024/2025 realizowana była kolejna edycja programu edukacyjnego „Trzymaj Formę”, w ramach którego na lekcjach biologii, techniki oraz edukacji dla bezpieczeństwa prowadzone były zajęcia edukacyjne dotyczące właściwego odżywiania (rola poszczególnych składników pokarmowych, zasady odżywiania, wskaźnik BMI) oraz potrzeba aktywności fizycznej. Na zajęcia bibliotecznych pod kierunkiem pani Zofii Ostałowskiej uczniowie wyszukiwali informacje na temat chorób związanych z nieprawidłowym odżywianiem.

Przygotowane również zostały  gazetki propagujące zdrowy tryb życia: „Aktywny tryb życia i zbilansowana dieta – receptą na zdrowie”, ,,Zdrowe odżywianie oraz” „Piramida zdrowia”.

 W ramach promocji zachowań prozdrowotnych wśród dzieci i młodzieży odbywały się spotkania z pielęgniarką szkolną pt. "Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość".

Pani Małgorzata Maraszek (doradca metodyczny MSCDN w zakresie biologii) oraz pani Irmina Krawczyk (doradca metodyczny MSCDN w zakresie wychowania fizycznego) przeprowadziły w klasie 6c lekcję otwartą pt. „Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka”, dzięki której nauczycieli mieli możliwość obejrzenia jednej z form prowadzenia zajęć kształtujących kreatywność.

 Uczniowie prezentując wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania mieli również możliwość rozwijania zdolności artystycznych poprzez wykonanie prac plastycznych obrazujących piramidę zdrowia oraz talerz zdrowia. Prace zostały zaprezentowane rodzicom podczas zebrania z rodzicami.

Panie Joanna Kowalczyk, Sylwia Jędrych oraz Małgorzata Maraszek wspólnie z uczniami nagrały film edukacyjny pt. ,,Szkolna Restauracja”, który został zrealizowany w ramach „Gotowanie i odżywianie” –  X edycja  programu Akademia Lubella.

 W celu promocji aktywności fizycznej z okazji Dnia Dziecka dla uczniów klas IV – VIII zostały przeprowadzone gry i konkurencje sportowe, które zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego. 

W ramach pedagogizacji rodziców zostało przeprowadzone szkolenie pt. „Zasady prawidłowego żywienia - zalecenia dla dzieci i młodzieży”, które odbyło się podczas zebrania ogólnego z rodzicami.

Zarówno nauczyciele jak i rodzice mają również możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych zgromadzonych w bibliotece szkolnej. Zachęcamy do przeczytania artykułu “Nawyki żywieniowe dzieci i młodzieży a zachowania służące zdrowiu” zamieszczonego w “Meritum”,  Mazowieckim Kwartalniku Edukacyjnym nr 1-2.

Wszystkie podjęte działania miały na celu uczuć dzieci i młodzież odpowiedzialności za własne zdrowie, by potrafiły dokonywać właściwych wyborów związanych z odżywianiem i aktywności fizyczną.

 

W dniach 12–13 czerwca uczniowie klas trzecich wzięli udział w dwudniowej wycieczce w malownicze Góry Świętokrzyskie. Pierwszego dnia dzieci, pod opieką pani przewodnik, uczestniczyły w grze miejskiej po Kielcach, poznając najważniejsze zabytki miasta w ciekawy i aktywny sposób. Następnie odwiedziły jaskinię na Kadzielni, gdzie mogły podziwiać niezwykłe formacje skalne. Po południu czekała na nich świetna zabawa w parku rozrywki Krajno oraz zwiedzanie parku miniatur z modelami słynnych budowli z całego świata.

Drugiego dnia uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od zamku w Chęcinach, który zachwycił wszystkich swoją historią i widokami. Następnie zdobyli Łysą Górę, gdzie odwiedzili Święty Krzyż i zabytkową bazylikę. Kolejnym punktem programu był Park Legend, w którym dzieci poznały najciekawsze opowieści związane z regionem. Na zakończenie dnia wszyscy przenieśli się do osady średniowiecznej, gdzie samodzielnie wypiekali podpłomyki i poznawali życie codzienne dawnych mieszkańców tych terenów.

Wycieczka była pełna wrażeń, a uczniowie wrócili z niej zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę i piękne wspomnienia.

 

Klasa 3b kolejny raz brała udział w warsztatach przygotowanych przez nauczycieli oraz uczniów Technikum Hotelerstwa. Profesjonalny pokaz składania ręczników, serwetek czy utrzymanie odpowiedniej postawy przenosząc butelki na tacy. Dzieci z dużym zaangażowaniem próbowały swoich sił w każdej z prezentowanych aktywności. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i za przeprowadzenie dzisiejszych zajęć p. Agnieszce Sztelmach i p. Sylwii Zatyce oraz uczniom. 

 

W słoneczny wtorek 10 czerwca 2025r. uczniowie klas 0 wraz z rodzicami spotkali się na terenach zielonych przy boisku miejskim „Sęp", aby wspólnie świętować Dzień Rodziny. Był to dzień pełen radości, wzruszeń oraz dobrej zabawy. Spotkanie rozpoczęło się częścią artystyczną, po której nastąpiło uroczyste wręczenie upominków rodzicom, które dzieci przygotowały własnoręcznie, jako wyraz wdzięczności za ich codzienne wsparcie i troskę. Po części oficjalnej na wszystkich zgromadzonych czekał słodki poczęstunek w postaci ciast i przekąsek, ognisko z kiełbaskami oraz liczne atrakcje – m.in. dmuchane zjeżdżalnie oraz bańki mydlane, które dostarczyły zerówkowiczom mnóstwo zabawy i śmiechu. Piknik rodzinnym był doskonałą okazją do budowania więzi między dziećmi, rodzicami i nauczycielami oraz do spędzenia czasu na świeżym powietrzu w przyjaznej i radosnej atmosferze.

 

10 czerwca 2025 r. uczniowie klasy 6a i 6b uczestniczyli w wycieczce do strefy ChillZone w Miastkowie Starym. Jest to już coroczna tradycja. Przepiękna, malownicza okolica, świeże powietrze, zabawy sprawnościowe w pobliskim lesie, rozgrywki w strzelaniu z łuku oraz gra paintballowa dostarczyły uczestnikom wielu pozytywnych emocji i radości. Wyjazd zakończył się ogniskiem, przy którym uczniowie piekli kiełbaski i inne przysmaki.

 

W poniedziałek 9 czerwca  w Naszej Szkole uczniowie mieli okazję wykazać się pomysłowością i kreatywnością. W dniu bez plecaka pojawiły się wózki, siatki, walizki, kartony, a nawet zderzaki samochodowe....Byli też tacy, którzy hasło zrozumieli dosłownie i nie przynieśli nic....

W dniach 1-7 czerwca obchodzony był Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
W naszej szkole akcja ta trwała od 2 do 6 czerwca. Polegała nagłośnym, pięciominutowym, codziennym czytaniu przez nauczyciela lub ucznia na każdej lekcji fragmentu wybranej książki. Poszczególne klasy miały rekomendowane i przygotowane przez bibliotekę utwory. 
Zaproponowane zostały następujące książki dla konkretnych  klas:
klasy 0- „Misia”  Aniela Cholewińska-Szkolik
klasy 1-„Przygody Filonka Bezogonka”GöstaKnutsson
klasy 2-„Doktor Dolittle i jego zwierzęta” Hugh Lofting
klasy 3-„Awantura o Basię” Kornel Makuszyński
klasy 4 -  „Bajka o rybaku i złotej rybce” Aleksander Puszkin
klasy 5 -„Przygody Robinsona Kruzoe” Daniel Defoe
klasy 6 -„Wujek Karol” Paweł Zuchniewicz
klasy 7- „Marcin Kozera” Maria Dąbrowska
klasy 8-„Dywizjom 303” Arkady Fiedler.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję. Agnieszka Cmiel

 

„Majówka z Książką” odbyła się w piątek 6 czerwca 2025roku. Tradycyjnie organizowana jest oczywiście w maju, jednak w tym roku, ze względu na deszczową aurę, została przeniesiona na początek czerwca. Pogoda była sprzyjająca i spotkanie z książką  mogliśmy zorganizować na terenie szkoły, na świeżym powietrzu. Starsi uczniowie  czytali  wiersze Marii Konopnickiej  dla oddziałów przedszkolnych: 0a, 0b, 0c, oraz dla  klasI-III. Do głośnego czytania zostały zaangażowane osoby z klasy IV a:  Kalina Pytlak, Joanna Poszytek, Zuzanna Owczarczyk, Julia Pietryka, Michał Wojda, Oskar Celejewski, Stanisław Duda, Alicja Kobus.
Prezentowanym wierszom towarzyszył quiz czytelniczy, w którym słuchacze sprawdzić mogli swoją uważność i dobrą pamięć. Bardzo dziękuję wszystkim za udział w „Majówce
z Książką”. Opiekunem tegorocznej edycji akcji była Agnieszka Cmiel.

 

Wizyta uczniów w Izbie Pamięci28 i 29 maja w Izbie Pamięci Ziemi Żelechowskiej gościli uczniowie klas V Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Żelechowie pod opieką Pani Lidii Jurzysta, Pani Marii Biernackiej oraz Pani Jolanty Braun-Mazurkiewicz. Uczniowie dowiedzieli się różnych ciekawostek o początkach Żelechowa oraz o postaciach wpisanych w lokalną historię. Obejrzeli prezentację pt. „Dr Antoni Michałowski – wielki społecznik żelechowski, uczestnik powstania styczniowego”. Z wielkim zainteresowaniem oglądali zgromadzone w gablotach stare dokumenty, dawne narzędzia rzemieślnicze, stare sprzęty gospodarstwa domowego oraz inne eksponaty, które świadczą o bogatej historii miejscowości.

Galeria obrazów na stronie:  Wizyta uczniów w Izbie Pamięci Ziemi Żelechowskiej - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie

 

 

6 czerwca 2025 roku w naszej szkole gościł Pan Paweł Bryzek. Jest on pracownikiem Urzędu Miejskiego w Żelechowie, koordynatorem projektu "Czyste powietrze". Wystąpił z wykładem, dotyczącym propagowania zachowań proekologicznych. Prezentacja multimedialna przedstawiała zagrażający człowiekowi problem smogu, zachęcała do segregacji śmieci oraz zapoznawała ze źródłami energii odnawialnej. W prelekcji uczestniczyli uczniowie klas VIII.

W naszej szkole Dzień Dziecka był obchodzony w dwóch terminach, aby wszyscy uczniowie zarówno młodsi, jak i starsi mogli w pełni cieszyć się tym wyjątkowym czasem. 

W czwartek, 30 maja, dla uczniów klas 0–4 przygotowano mnóstwo atrakcji. Największą radość sprawiły wszystkim kolorowe dmuchańce, na których dzieci mogły skakać i bawić się do woli. Na boisku szkolnym panowała prawdziwie radosna atmosfera – było głośno, wesoło i kolorowo. Oprócz dmuchańców wychowawcy przygotowali różnorodne gry i zabawy, które dostarczyły dzieciom wielu pozytywnych emocji.

W poniedziałek, 2 czerwca, przyszedł czas na świętowanie dla uczniów klas 5–8. Dla starszych dzieci przygotowano liczne gry zespołowe, zabawy integracyjne, konkursy oraz zawody sportowe, które odbywały się na świeżym powietrzu. Na zwycięzców czekały słodkie upominki ufundowane przez firmę „Sawex". Dodatkową atrakcją były przepyszne gofry, które z ogromnym zaangażowaniem przygotowała siostra Dawida wspólnie z członkami szkolnego koła Caritas. Słodki poczęstunek sprawił wszystkim wiele radości i był doskonałym uzupełnieniem dnia pełnego wrażeń. 

Tegoroczny Dzień Dziecka był dla wszystkich uczniów czasem beztroskiej zabawy, integracji i radości. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, wychowawcom, wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego wydarzenia!

 

Etap powiatowy 41 Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego odbył się w Garwolinie w Bibliotece Publicznej w dniu 27 maja 2025 r. Wzięły w nim udział trzy nasze uczennice: Aleksandra Pietryka z klasy 5 b, Julia Bogdańska i Agata Jaśkiewicz z klasy 7 c. Wszystkie otrzymały podziękowania i dyplomy za udział w tym Święcie poezji, prozy i recytacji.

 

Gminny etap Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego odbył się 21 maja 2025 r. w MGOK w Żelechowie. Naszą szkołę reprezentowało dziewięciu uczestników: Natalia Bodańska, Julia Bogdańska, Agata Jaśkiewicz, Filip Jurzysta,  Alicja Kobus, Jakub Kosyra, Aleksandra Pietryka, Lena Wyglądała i Jakub Przybysz. Konkurs oceniany był w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III,  IV-VI , VII- VIII szkoły podstawowej.

Oto miejsca, jakie spośród 28 uczestników konkursu zajęli nasi uczniowie:                                                      

klasy IV-VI
I miejsce -Aleksandra Pietryka(5b)
III miejsce- Jakub Kosyra(4 b)

klasy VII- VIII
I miejsce- Julia Bogdańska (7c)
II miejsce- Agata Jaśkiewicz(7c)

Aleksandra Pietryka, Agata Jaśkiewicz i Julia Bogdańska awansowały do etapu powiatowego, który odbędzie się 27 maja 2025 r. w Garwolinie.

Gratulujemy serdecznie naszym uzdolnionym recytatorom.

 

26 maja 2025 roku uczniowie klas ósmych  wzięli udział w wycieczce, której celem była integracja i aktywny wypoczynek. Wyjazd odbył się do malowniczej miejscowości w pobliżu lasu, gdzie zorganizowane zostały rozgrywki paintballowe oraz strzelania z łuku, zabawy integracyjne i ognisko. Jeszcze nie wiadomo jak to się stało, że klasy ósme zasłużyły na taką super pogodę :-).

 

21 maja 2025 roku klasy piąte odwiedziły stolicę naszego kraju. Pierwszym punktem było obejrzenie filmu „Śnieżka” w Kinie Helios. Kolejnym punktem wycieczki był Escape Room Team Exit, w którym uczniowie byli podzieleni na 10 zespołów. Uczestnicy musieli zmierzyć się z przygotowanymi wcześniej zagadkami w pokojach tematycznych. Wszystkie grupy poradziły sobie znakomicie. Po obiedzie, w restauracji Mc’Donalds, udaliśmy się na spacer do Łazienek Królewskich, po których oprowadzali nas przewodnicy. Zobaczyliśmy Pałac na Wyspie, Biały Dom, Oranżerię, pomniki Fryderyka Chopina i Henryka Sienkiewicza oraz poznaliśmy wiele ciekawostek na temat parku. Po godzinie 18.00 bezpiecznie wróciliśmy do Żelechowa.

Uczestnicy: 5a, 5b, 5c

Opiekunowie: p. Zofia Ostałowska, p. Marta Podgórska-Prożych, p. Justyna Wojda, p. Karolina Boreczek

 

W dniu 23 maja 2025 roku uczniowie klasy szóstej wzięli udział w trzeciej edycji programu edukacyjno-obronnego "Edukacja z Wojskiem" realizowanym wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej. Celem programu jest popularyzowanie wiedzy z obszaru zarządzania bezpieczeństwem, obrony cywilnej, cyberbezpieczeństwa, ratownictwa medycznego, systemu alarmowania, łączności oraz zachowań w sytuacjach kryzysowych.

 

Dnia 22 maja 2025 r. w Szkole Podstawowej im Henryka Sienkiewicza w Starym Kębłowie odbył się Gminny konkurs ortograficzny „Ortografia z Sienkiewiczem”. Uczestnicy musieli zmierzyć się z napisaniem dyktanda. Naszą szkołę reprezentowali:

  1. Alicja Szczepańska (3a),
  2. Dorota Gula (3c),
  3. Katarzyna Zatyka (5b),
  4. Bartosz Biernacki ( 6a),
  5. Maksym Lesisz (7a),
  6. Letycja Włodarczyk (8b).

W kategorii klas III Dorota Gula zajęła I miejsce, natomiast II miejsce Alicja Szczepańska.

W kategorii klas IV-VI Bartosz Biernacki zajął II miejsce.

W kategorii klas VII-VIII Maksym Lesisz zajął I miejsce, natomiast III miejsce zajęła Letycja Włodarczyk.

Gratulacje dla uczestników!

 

21 maja 2025 r.  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach edukacyjnych, które odbyły się w pięknym Otoczeniu Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Zajęcia miały charakter praktyczny i odbywały się w plenerze, co sprzyjało aktywnej nauce i integracji zespołów klasowych.

Uczniowie pracowali w grupach, rozwiązując zadania przygotowane w specjalnych kartach pracy. Każda grupa musiała wykazać się spostrzegawczością, współpracą i umiejętnością wykorzystania nowoczesnych narzędzi technologicznych. W trakcie wykonywania zadań uczestnicy korzystali z aplikacji takich jak kompas kierunkowy, Flora Incognita (do rozpoznawania roślin) oraz Google Obiektyw, co pozwoliło im nie tylko na naukę przez doświadczenie, ale także na rozwijanie kompetencji cyfrowych.

Za poprawnie wykonane zadania grupy otrzymywały naklejki, które były dodatkową motywacją do uważnej pracy i dobrej organizacji. Rywalizacja przebiegała w przyjaznej atmosferze, a uczniowie z zaangażowaniem odkrywali tajemnice przyrody.

Wyjazd był nie tylko okazją do zdobycia wiedzy z zakresu botaniki i ekologii, ale również doskonałym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury. Dziękujemy organizatorom za inspirującą i wartościową lekcję w terenie!

 

W dniu 20 maja 2025 r. uczniowie klasy 6a, 6b i 6c uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem programu był Stadion Narodowy – trasa „ Poczuj się jak VIP”. Uczniowie zwiedzili najbardziej prestiżowe miejsca stadionu: sektor VIP, Biznes Klub, Press Room oraz szatnię reprezentacji Polski i płytę boiska. Kolejną atrakcją były Pokoje Zagadek, w których uczestnicy zmierzyli się z zagadkami: logicznymi, na spostrzegawczość, na kreatywność i odrobinę sprytu. Dopełnieniem wycieczki był 2-godzinny pobyt na kręgielni, gdzie wszyscy aktywnie i świetnie się bawili.

 

20 maja 2025 r. uczniowie klas III-ch udali się na wycieczkę do Kodnia, Kostomłotów i Pratulina. Wycieczka miała charakter dziękczynny za I Komunię Św., edukacyjny i integracyjny. Na wyjeździe dzieci były ze swoimi rodzicami.
W Kodniu najpierw wysłuchaliśmy historii sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Matki Jedności, następnie wzięliśmy udział we Mszy św., włączają się w oprawę liturgii; dzieci śpiewały psalm, niosły dary ofiarne i zawierzyły się Matce Bożej. Kolejnym punktem była droga krzyżowa, którą prowadziły dzieci, a potem pojechaliśmy do Kostomłotów, gdzie Ks. Piotr Witkowicz w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o unickiej cerkwi
pw. św. Nikity. Cerkiew ta znajduje się w rejestrze zabytków od 1966 r.
Ostatnim punktem naszego zwiedzania był Pratulin – miejsce męczeństwa 13 katolików, którzy zginęli w obronie wiary i tutejszego kościoła 24 stycznia 1874 r.
Po obiedzie zadowoleni i ubogaceni ruszyliśmy w drogę powrotną do Żelechowa.

 

13 maja 2025r. klasy zero wybrały się na wycieczkę autokarową do „Lasu odkrywców” w miejscowości Ułęż. Na miejscu czekała na wszystkich uczestników moc atrakcji i dużo zabawy na świeżym powietrzu. Na dzieci czekał również obiad, wiec nikt nie wrócił do domu głodny. Dzieci przyjechały zachwycone wycieczką z niezapomnianymi wrażeniami.

 

W piątek, 16 maja 2025 r. klasy pierwsze wybrały się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Lublina. Pomimo niesprzyjającej pogody, ten dzień był pełen wrażeń i radości! Pierwszym punktem programu był Ogród Botaniczny UMCS, gdzie uczniowie podziwiali bogactwo roślin z różnych zakątków świata. Następnie odwiedzili Muzeum Cebularza, w którym w zabawny i przystępny sposób poznali historię tego regionalnego przysmaku, a także mieli okazję samodzielnie przygotować swoje wypieki. Kolejną atrakcją była wizyta w Domu Koziołka Lubelskiego. Tam dzieci poznały historię herbu Lublina oraz… nauczyły się doić kozę! Na zakończenie pełnego emocji dnia, uczniowie dali upust energii w Manii Skakania, bawiąc się na trampolinach i korzystając z licznych atrakcji. Wyjazd dostarczył dzieciom mnóstwa radości, niezapomnianych przeżyć i nowej wiedzy. Mimo deszczowej aury, uśmiechy nie znikały z twarzy naszych najmłodszych podróżników.

 
16 maja 2025 r. klsa 4a, 4b i 4c uczestniczyły w wycieczce do Łodzi. Pierwszym punktem było zwiedzanie ZOO - orientarium i oceanarium. Uczniowie mogli zobaczyć wiele gatunków zwierząt z różnych zakątków świata min. żyrafy, słonie indyjskie, makaki, hipopotamy i wiele gatunków ptaków i zwierząt pływajacych w oceanach. Popołudnie czwartoklasiści spędzili  w Mandorii  XV wiecznym mieście  handlowym w formie nowoczesnego parku rozrywki  z licznymi karuzelami, roller-costerami, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami.

 

Czytanie lektur to wyzwanie dla współczesnych uczniów, jednak można robić to z ciekawością zwłaszcza wtedy, gdy pozyskane wiadomości o przygodach dzieci wykorzystuje się w kreatywny sposób. Uczniowie klasy III a przygotowali lekturowe pudełka, do których włożyli przedmioty, rysunki i rzeczy, które kojarzyły im się z życiem bohaterów z Bullerbyn. Każdy według własnego pomysłu zaprojektował swoje pudełko. Prace były bardzo twórcze i niepowtarzalne. Dodatkowo wszyscy uczniowie opowiadali o swoich skojarzeniach z lekturą. Była to bardzo ciekawa forma omawiania lektury i okazja do wymiany spostrzeżeń na temat życia dzieci z szwedzkiej wioski.

 

 

Poznaliśmy wyniki Szkolnej  Eurowizji 2025. Zwycięzcom gratulujemy.

I miejsce - VI c

II miejsce  - IV c

III miejsce - IV a i IV b 

 

Tradycyjnie z okazji Święta Europy przygotowaliśmy "Festiwal Piosenki Europejskiej - Szkolna Eurowizja 2025". Poszczególne klasy losowały kraje europejskie i były zobowiązane wykonać popularną piosenkę właśnie w tym języku. Jury  oceniało występujacych, biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór piosenki, wykonanie, ruch sceniczny oraz  prezencję. Wkrótce wyniki, a poniżej filmy przedstawiające wystep wszystkich uczestniczących  klas.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Dnia 8 maja 2025 r. uczniowie klas VI-VIII wzięli udział w -symulacji wyborów prezydenckich w ramach ogólnopolskiego projektu Młodzi Głosują prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt pomaga młodym obywatelom lepiej zrozumieć prawa i obowiązki obywateli, rolę wyborów w działaniu państwa demokratycznego oraz to, jak organizuje się wybory. 

Iwona Król

 

W dniu 6 maja 2025r. obchodziliśmy Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W ramach akcji został przeprowadzony konkurs „Z przepisami łatwiej” dla klas IV – VIII, który sprawdzał znajomość przepisów ruchu drogowego. Konkurs został przegotowany z wykorzystaniem multimedialnego arkusza Forms. Pierwsze miejsce zajęła klasa 6c. Punkty uzyskane w konkursie zostaną uwzględnione w Turnieju „Nasza klasa to jest klasa”. Kolejnym działaniem było przygotowanie wystawki promującej bezpieczne zachowania na drodze. Ponadto na drzwiach pracowni pojawiły się rymowanki pt. „Bezpieczeństwo drodze wierszem”. Koordynatorami działań byli pani Zofia Ostałowska i pan Leszek Dębek. 

 

Konkurs odbył się w dniu 06.05.2025 r. Wzięło w nim udział 27 uczniów z klas 1 – 8. Oto uczniowie, którzy decyzją Komisji będą reprezentować naszą szkołę na etapie gminnym konkursu w dniu 21 maja 2025 r. w MGOK-u w Żelechowie o godz. 10.

Klasy I-III

Filip Jurzysta- 1a
Lena Wygladała- 1b
Jakub Przybysz- 2c

Klasy IV – VI

Alicja Kobus – 4 a

Jakub Kosyra - 4 b

Aleksandra Pietryka – 5 b

Klasy VII-VIII

Julia Bogdańska – 7 c

Natalia Bogdańska – 7 c

Agata Jaśkiewicz – 7 c

W konkursie przyznano następujące punkty uczniom z klas 4-8 w projekcie „Nasza Klasa …” .

 4 a – 100 pkt.  4 b – 100 pkt.  5 b – 100 pkt.  7 c – 300 pkt.

Serdeczne gratulujemy.

 

6 maja br. w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja biologii, która wprowadziła uczniów w fascynujący świat płazów! Podczas zajęć uczniowie mieli okazję na własne oczy zobaczyć wybrane okazy płazów pochodzące z różnych rejonów świata m.in. okazałą ropuchę agę, żabę rogatą, salamandrę tygrysią, rzekotkę australijską.  Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z tymi zwierzętami, dzieci mogły lepiej zrozumieć ich zachowania, przystosowania do życia w wodzie i na lądzie oraz rolę, jaką odgrywają w ekosystemach. To była nie tylko lekcja, ale prawdziwa przygoda w świecie przyrody! Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i aktywność! Czekamy na kolejne równie ekscytujące spotkania z naturą!

 

Przedstawiciele pocztu sztandarowego  Naszej Szkoły wzięli udział w gminnych obchodach 234. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęła uroczysta Eucharystia w kościele parafialnym, sprawowana w intencji Ojczyzny i Strażaków przez Proboszcza parafii. Po zakończonej Mszy uczestnicy uroczystości z Orkiestrą Dętą OSP oraz pocztami sztandarowymi na czele przeszli pod Klub Strażaka, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Tam, podczas części artystycznej, zaprezentowali się nasi uczniowie: Letycja Włodarczyk i Hubert Wiącek. Obchody zakończyła uroczysta defilada pocztów sztandarowych, pododdziałów strażackich i klas mundurowych żelechowskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz parada samochodów pożarniczych jednostek OSP z gminy Żelechów.

 

 

24 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stefanowie odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „A to Polska właśnie…”. Naszą szkołę reprezentowały w nim trzy uczennice: Aleksandra Pietryka (5b), Aleksandra Kowal (6c) i Letycja Włodarczyk (8b) . Dziewczęta pięknie, z przejęciem i zaangażowaniem zaprezentowały przygotowane teksty. Ich recytacje bardzo spodobały się komisji konkursowej. I miejsce w kategorii klas VII-VIII przyznano Letycji Włodarczyk, a III miejscew kategorii klas IV-VI zajęła Aleksandra Kowal. Uczennicom gratulujemy świetnych występów.

 

Dnia15 kwietnia 2025 roku w naszej bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje do Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej „A to Polska właśnie”. Uczennice zaprezentowały wybrane wiersze o tematyce ojczyźnianej. Udział w eliminacjach wzięły: Zuzanna Dąbrowska (4 a), Alicja Kobus (4 a), Aleksandra Pietryka (5b), Katarzyna Zatyka (5b), Wiktoria Belka (6 c), Wiktoria Dziubak (6c), Aleksandra Kowal (6c) i Letycja Włodarczyk (8b). Do gminnego konkursu, który odbędzie się w szkole w Stefanowie, zakwalifikowały się: Aleksandra Pietryka, Aleksandra Kowal i Letycja Włodarczyk.

 

W ramach obchodów Dnia Ziemi zorganizowaliśmy międzyklasowy konkurs plastyczny w projekcie „Klasa z klasą”. Tegoroczne hasło brzmiało: „Nasza moc, nasza planeta”, a uczniowie mieli za zadanie stworzyć plakaty promujące odnawialne źródła energii. Każda klasa mogła wybrać jeden z trzech tematów:
Jak działają odnawialne źródła energii?
Miasto przyszłości – w 100% zasilane
Reklama odnawialnej energii

Powstały niezwykle kreatywne prace, które zachwyciły jury i zostały zaprezentowane na szkolnych korytarzach – tworząc inspirującą galerię pełną koloru i pozytywnej energii!

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie! Razem pokazaliśmy, że troska o planetę to nasza wspólna sprawa.

Organizatorzy: Małgorzata Maraszek, Lidia Kostyra, Piotr Gula

 

Dnia 25 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie miało na celu uczczenie jednej z najważniejszych dat w historii Polski – uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, będącej pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie zaprezentowali część artystyczną przygotowaną pod opieką nauczycieli. Występ łączył recytację patriotycznych wierszy, prezentację faktów historycznych, poruszające śpiewanie pieśni oraz taniec w wykonaniu najmłodszych uczniów naszej szkoły.

25-go kwietnia uczniowie klas VII wzięli udział w spektaklu profilaktycznym „Jedno życie", który zorganizował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury". Bohaterem spektaklu był znany raper – Piotr POISON Plichta, znany jako POISON 777. W sposób bardzo bezpośredni opowiadał o swojej walce z uzależnieniem, o tym jak łatwo się stoczyć i jak trudno jest odbić się od dna. Swoje opowiadanie ilustrował filmami i muzyką swojego autorstwa. Spektakl spełnił swoją rolę. Młodzież słuchała z zainteresowaniem, a na koniec poprosiła o wspólne zdjęcie i autografy.

 

Już po raz drugi w holu głównym Urzędu Miasta i Gminy w Żelechowie można oglądać wystawę prac plastycznych naszych uczniów. W tym roku tematem glównym zmagań artystycznych stały się pejzaże Żelechowa i okolic. Zapraszamy do oglądania.

 

10 kwietnia odbył się w MGOK-u Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej "Witaj Majowa Jutrzenko". Wydarzenie organizowane było przez Szkołę Podstawową im. Romualda Traugutta w Żelechowie pod patronatem Burmistrz Żelechowa Krystyny Wieczorkiewicz. Spotkaliśmy się, aby pieśnią i piosenką uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 - go Maja. Usłyszeliśmy utwory bezpośrednio związane z Konstytucją 3 – go Maja, jak również piosenki historyczne i współczesne. Uczestnikami przeglądu byli uczniowie szkół z terenu gminy Żelechów - soliści i zespoły wokalne. Zmagania wokalne oceniała komisja w składzie: przewodniczący Michał Sztelmach - dyrektor MGOK, Dominika Piórczyńska - prowadząca warsztaty wokalne w MGOK-u oraz Sławomir Lesisz i Leszek Kostyra - nauczyciele muzyki. W swojej ocenie jury zwracało uwagę na dobór repertuaru, walory artystyczne, dykcję, poprawność językową, emisję głosu, interpretację utworów oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wyniki przeglądu przedstawiają się następująco

Kategoria:

soliści - szkoła podstawowa

I. Lena Mroczek - SP w Woli Żelechowskiej ("Jest takie miejsce")

II. Katarzyna Mikusek - SP w Starym Goniwilku ("Rozkwitały pąki białych róż")

III. Julian Bielecki - SP w Stefanowie ("Witaj majowa jutrzenko")

Kategoria:

zespoły - szkoła podstawowa

I. Duet - Aleksandra Kowal i Hubert Wiącek - SP w Żelechowie ("Elegia o chłopcu polskim")

II. Zespół wokalny ze SP w Starym Kębłowie ("Polskie kwiaty")

III. Duet - Weronika i Karolina Dziubak - SP w Woli Żelechowskiej ("Polskie kwiaty")

Wyróżnienie: Zespół "Rytmiczna Dziewiątka" ze SP w Starym Goniwilku ("Niepodległa niepokorna")

Kategoria:

soliści - szkoły ponadpodstawowe

I. Natalia Przybysz - LO w Żelechowie ("Jest takie miejsce")

Nagrody w przeglądzie zostały ufundowane przez Gminę Żelechów. Laureaci I i II miejsc będą mieli możliwość zaprezentowania się podczas tegorocznych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.

 

Ostatnie przedświąteczne spotkanie Koła Przyjaciół Książki z klas IV a odbyło się w Bibliotece Publicznej w Żelechowie. Tam pani bibliotekarka przybliżyła dzieciom tradycje wielkanocne. Uczniowie obejrzeli świąteczną gazetkę, zapoznali się z książkami o tej tematyce i wysłuchali niektórych fragmentów książek. Rozwiązały krzyżówki związane z tematyką świąteczną. Na koniec wszyscy otrzymali czekoladowe jajka i wiosenne zakładki do książek. Dzięki tej wycieczce dzieci poznały i przypomniały sobie tradycje wielkanocne, poznały warunki korzystania ze zbiorów. Niektórzy wybrali sobie książki do wypożyczenia. Anna Grudzień

 

Wszyscy znają klasyczne bajki o Czerwonym Kapturku, Smoku Wawelskim, Jasiu i Małgosi, Kopciuszku, Królewnie Śnieżce, ale co dzieje się jeśli główne czarne charaktery opuszczają bajki? Tego wszystkiego młodsi koledzy dowiedzieli się oglądając przedstawienie „Nie ma tego złego…” zrealizowane przez uczniów klasy III a pod kierownictwem p. Urszuli Głębickiej. Zaangażowanie młodych aktorów, bajkowa muzyka i wspólny taniec wywołały wiele uśmiechów na twarzach widzów. 

 

 

W czwartek 10 kwietnia naszą szkołę odwiedziło mobilne planetarium. W zamkniętej kopule ogromnego namiotu nasi uczniowie podziwiali rozgwieżdżone niebo, przyswajali wiedzę o kosmosie oraz oglądali bajkę o Księżycu. Pokaz dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wręcz kosmicznych wrażeń.

 

 

 

Uczniowie klas siódmych, na zajęciach z wychowawcą, zgłębiali wiedzę z zakresu profilaktyki czerniaka, realizując krajowy program edukacyjny "Znamię! Znam je?". Z filmów i prezentacji dowiedzieli się, czy jest ten niebezpieczny nowotwór złośliwy skóry, jakie czynniki go wywołują oraz czego należy unikać, by nie zachorować. Uczniowie poznali rownież objawy świadczące o nowotworze oraz dowiedzieli się jak należy dokonywać samobadania skóry. Każdy uczeń otrzymał również ulotki z podstawowymi informacjami o czerniaku.
Koordynator programu w szkole Katarzyna Więckowska.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest co roku 2 kwietnia. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz promowanie akceptacji i wsparcia dla osób z autyzmem i ich rodzin. W ramach obchodów w naszej szkole uczniowie oraz nauczyciele aktywni włączyli się do akcji zakładając niebieskie ubrania kolor który reprezentuje autyzm. Na korytarzu pojawiła się symboliczna gazetka zawierająca informacje na temat autyzmu. Dodatkowo wychowawcy przedstawili uczniom w klasach prezentację multimedialną. Uczniowie dowiedzieli się czym jest autyzm jakie są jego objawy oraz jak można wspierać kolegów z autyzmem w codziennym życiu. 

 

Dnia 3 kwietnia2025 r. w Szkole Podstawowej im gen. Franciszka Kleeberga w Woli Żelechowskiej został rozstrzygnięty konkurs kaligraficzny. Rozdanie nagród zbiegło się uroczystością rocznicy nadania szkole imienia. W konkursie udział brały uczennice naszej szkoły:

  1. Natalia Szymaniuk (4b),
  2. Natalia Rogala (4c),
  3. Julia Kapczyńska (6b),
  4. Antonina Paprota ( 6a),
  5. Gabriela Mazurek (7b),
  6. Agata Jaśkiewicz (7c).

W kategorii klas I- IV Natalia Rogala zajęła I miejsce, natomiast II miejsce Natalia Szymaniuk. W kategorii klas V-VI Julia Kapczyńska i Antonina Paprota zajęły II miejsce. Agata Jaśkiewicz i Gabriela Mazurek otrzymały wyróżnienie.

Wszystkim nagrodzonym dziewczętom gratulujemy.

 

Podczas warsztatów pieczenia bułek dzieci z 0 c miały okazję nauczyć się jak przygotować pyszne wypieki pod okiem pani Elżbiety Zatyka. Zajęcia były starannie zaplanowane aby maluchy mogły w praktyczny sposób odkryć sekrety piekarskiego rzemiosła. Na początku pani Elżbieta zapoznała dzieci z procesem wyrabiania ciasta tłumacząc jakie składniki są konieczne i jakie pełnią funkcje. Podczas wałkowania ciasta dzieci mogły liczyć na pomoc starszych uczennic, które uczą się w  Zespole szkół ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie na kierunku gastronomicznym. Na zakończenie warsztatów gdy bułki były już upieczone dzieci mogły z dumą podziwiać efekty swojej pracy. Dzieci wróciły do szkoły wzbogacone o nowe doświadczenie i wiedzę na temat pieczenia.

 
W dniu 26 marca naszą szkołę odwiedził specjalista od zdrowego żywienia w ramach programu "Owoce w szkole". Przypomniał dzieciom o konieczności spożywania dużej ilości owoców i warzyw. Uświadomił dzieciom, że w prosty sposób można przygotować w domu zdrowe pożywienie np. w postaci soku. Dzieci dowiedziały się także ile cukru zawierają łatwo dostępne przekąski oraz gdzie sprawdzać skład produktów.
Dzieci wyszły z pokazu z nową wiedza dotycząca żywienia i refleksja, że to co jemy ma wpływ na nasze zdrowie.

 

20 ROCZNICA ŚMIERCI PAPIEŻA JANA PAWŁA II

20 lat temu - 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37 przestało bić „Serce Polski" w Watykanie - nasz ukochany Ojciec Św. Jan Paweł II przekroczył próg nadziei. Papież odszedł do Domu Ojca w przeddzień Święta Miłosierdzia Bożego, które sam ustanowił. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć naszego wielkiego Rodaka przez celebrowanie tej wyjątkowej rocznicy przez przypomnienie duchowego dziedzictwa Świętego Papieża oraz czasu jego odchodzenia do Domu Ojca. Członkowie scholi „Aniołki Maryi" zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce papieskiej. Na koniec wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali „Barkę" – ulubioną pieśń Świętego Jana Pawła II.

 

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole zaroiło się od bogiń, bogów i herosów. Uczniowie klas 5a i 5c wraz z nauczycielką języka polskiego Jolantą Braun-Mazurkiewicz postanowili uroczyście podsumować pracę z mitologią grecką. Podczas lekcji zorganizowali niespotykane spotkanie na Olimpie. Przywdziali prześcieradła, starannie wykonali atrybuty, a na głowę założyli wieńce laurowe. Każdy zaprezentował swoją historię, atrybuty i miejsce w hierarchii mitycznych bohaterów.

28 marca 2025 r. w Garwolinie odbył się powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Celem Turnieju jest poprawa stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. Turniej organizowany jest w dwóch grupach wiekowych:

  • Grupa I - uczniowie szkół podstawowych w wieku 10-12 lat
  • Grupa II- uczniowie szkół podstawowych w wieku powyżej 12 lat

Gminę Żelechów w obydwu kategoriach reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Żelechowie w następujących składach:

  • Grupa I - Kuba Basak, Aleksandra Pietryka, Zuzanna Polak, Mateusz Wójcik
  • Grupa II - Nikodem Łukasiak, Gabriela Mazurek, Michał Wójcik.

Zawodnicy rozwiązali testy teoretyczne oraz wykonali zadania praktyczne: jazda rowerem po torze sprawnościowym i udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej.
Obie drużyny uplasowały się w pierwszej piątce najlepszych drużyn w powiecie garwolińskim.
Nagrodzeni również zostali zawodnicy, którzy indywidualnie otrzymali najwyższą ilość punktów – Aleksandra Pietryka zajęła II miejsce. Opiekunem obu drużyn była pani Zofia Ostałowska.

 

27 marca w Międzynarodowym Dniu Teatru prawie stu uczniów z klas 0-III udało się do Liceum Ogólnokształcącego w Żelechowie. Starsi koledzy zaprezentowali spektakl “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Profesjonalna gra aktorów, wspólne tańce z publicznością wywołały dużo radości i uśmiechu wśród młodych widzów.

 

26 marca w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Żelechowie odbył się przegląd form teatralnych z przedszkola i okolicznych szkół naszej gminy. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie „Nie ma tego złego…”. Grupę przygotowała p. Urszula Głębicka. Gra aktorska uczniów była doskonałą okazją do zaprezentowania swojego talentu. Trzecioklasiści  z wielkim zaangażowaniem wcielili się w swoje role, co dało im wiele radości.

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca) uczniowie klasy 4c pod opieką p. Marty Podgórskiej- Prożych przygotowali inscenizację "Legendy o warszawskim Bazyliszku" autorstwa Wandy Chotomskiej.  Dzieci wcieliły się w role bohaterów utworu, przygotowały dekoracje i rekwizyty. Na przedstawienie zostali zaproszeni uczniowie oddziału 0b z wychowawcą p. Marzeną Kot. Dodatkowo czwartoklasiści przeprowadzili konkurs dla młodszych kolegów oraz wręczyli pamiątkowe zakładki do książek. Spotkanie było okazją do poszerzenia wiedzy na temat teatru. 

 

Dzień gofra w zerówce był niezwykłym wydarzeniem, które dostarczyło wiele radości i twórczej zabawy. Dzieci z zapałem przystąpiły do przygotowywania gofrów. Pod czujnym okiem nauczycielek, dzieci zaczęły od mieszania składników na ciasto, ucząc się jak istotne jest precyzyjne odmierzanie proporcji. Po upieczeniu gofrów nastał czas na kolejną część przygody krojenie owoców. Gdy gofry były już gotowe przyszedł moment na dekorowanie. Dzieci usiadły razem do wspólnej degustacji dzieląc się swoimi pysznymi wypiekami. Gwar rozmów i radości sprawił, że ten dzień na długo zapisze się w ich pamięci jako pełen smaku i twórczej energii. 

 

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca, jest dniem który ma na celu zwiększenie świadomości i akceptacji osób z zespołem Downa. W zerówce dzieci miały okazję uczestniczyć w różnych aktywnościach związanych z tym ważnym dniem. Najpierw wysłuchały krótkiej prezentacji, która przybliżyła im temat zespołu Downa wyjaśniając czym on jest i jak można wspierać osoby z tym zespołem w codziennym życiu. Dzieci dowiedziały się, że każdy człowiek jest wyjątkowy i zasługuje na szacunek oraz akceptację. Następnie w ramach akcji ,,Dwie różne skarpetki'' dzieci założyły skarpetki w różnych kolorach i wzorach to symboliczne działanie miało na celu pokazanie że różnorodność jest czymś pięknym i ważnym. Dzieci z radością prezentowały swoje skarpetki co sprzyjało integracji i wspólnemu świętowaniu. Na zakończenie przedszkolaki miały szansę wykonać karty pracy które zawierały różne zadania związane z tematem dnia. Dzięki temu mogły wykazać się kreatywnością oraz utrwalić zdobytą wiedzę. Całe wydarzenie było nie tylko edukacyjne ale również pełne radości i pozytywnej energii, a dzieci nauczyły się ważnych wartości jakimi są akceptacja i szacunek dla innych.

 

 

Klasa 3 b brała udział w warsztatach podczas których samodzielnie lepili pierogi. Farsz ziemniaczany, ser, kapusta. Każdy znalazł swój smak! Dzieci wykazały się nie lada umiejętnościami. Pierogi zostały ugotowane i skonsumowane do ostatniej sztuki. Bardzo dziękujemy za zaproszenie p. Lidii Soćko oraz p. Elżbiecie Zatyce oraz Mai Dębińskiej wraz z uczennicami klasy pierwszej za przeprowadzenie tych smakowitych zajęć.

 

21 marca 2025 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Garwolinie odbył się konkurs recytatorski "Poezja Ziemi Garwolińskiej".  Termin ten nie jest przypadkowy – to Światowy  Dzień Poezji. Uczestnicy konkursu recytowali utwory m. in. Józefa Stachowskiego. Naszą szkołę reprezentowało osiem uczennic:  z klas 7-8: Natalia Bogdańska, Julia Bogdańska, Agata Jaśkiewicz, Letycja Włodarczyk, z klas 4-6: Wiktoria Dziubak, Aleksandra Kowal, Aleksandra Pietryka, Zatyka Katarzyna. Dziewczęta przedstawiły publiczności swoje interpretacje tekstów.Wszystkie zaprezentowały się bardzo dobrze. 
W kategorii klas 7-8 na podium znalazły się dwie nasze uczennice: I miejsce zajęła Letycja Włodarczyk, a II Natalia Bogdańska. Wiktoria Dziubak natomiast otrzymała wyróżnienie
w kategorii klas 4-6.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Dnia 13 marca  w naszej bibliotece odbyły się eliminacje do konkursu recytatorskiego „Poezja Ziemi Garwolińskiej”. Organizatorem zmagań jest Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie, która z okazji Światowego Dnia Poezji organizuje powiatowy konkurs recytatorski.
 W szkolnych eliminacjach udział wzięli uczniowie klas 4-8. Wyłonione zostały osoby, które zaprezentują naszą szkołę w zmaganiach na szczeblu powiatowym dnia 21 marca 2025 r. N
ajlepiej zaprezentowały się uczennice: Natalia Bogdańska, Julia Bogdańska, Wiktoria Dziubak, Aleksandra Kowal, Aleksandra Pietryka, Zatyka Katarzyna, Agata Jaśkiewicz i Letycja Włodarczyk. Życzymy dziewczętom powodzenia na kolejnym etapie konkursu.

 

 

W piątek 22.03.2025 roku odbyły się w naszej szkole Obchody Pierwszego Dnia Wiosny.  Samorząd Uczniowski przygotował dla klas 4 -7 różne rywalizacje: sportowe, muzyczne oraz musieli wykazać się znajomością naszej szkoły w konkursie wiedzy "1 z 10". Odbył się również konkurs na najlepszy strój Pani Wiosny oraz  Ekostrój. Powitanie wiosny na pewno na długo pozostanie w pamięci całej społeczności szkolnej.

 

 

W piątek 21 marca w naszej szkole świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Uczniowie klas 0-3 wzięli udział w grze terenowej "Poszukiwacze wiosny". Doskonale wcielili się w rolę i jak prawdziwi detektywi szukali oznak wiosny. Przygotowane zadania wykonali z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego dnia!

 

19.03.2025r. w naszej szkole odbyły się warsztaty anatomiczno – chirurgiczne „Anatomia ryby”. Warsztaty były zorganizowane we współpracy z firmą edukacyjną Domingo. Dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń! Zajęcia pozwoliły dzieciom i nauczycielom w praktyczny sposób zgłębić tajniki biologii i lepiej zrozumieć budowę organizmów wodnych.

Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję:

  • Poznać budowę wewnętrzną ryby,
  • Dowiedzieć się, jak działają poszczególne narządy i jakie pełnią funkcje,
  • Pracować w grupach rozwijając umiejętności obserwacji i analizy,
  • Zadawać pytania i eksperymentować pod okiem doświadczonych edukatorów.

Warsztaty to wspaniałą okazja do tego by przybliżyć uczniom zawody związane z zoologią zwierząt. Dzięki takim wydarzeniom zawód zoologa czy lekarza weterynarii stanie się mniej odległy dla uczniów.

Dziękujemy za współpracę wszystkim uczestnikom, za entuzjazm i ciekawość! Jako organizatorzy mamy nadzieję, że zajęcia będą inspiracją i motywacją do poszukiwania wiedzy i własnej drogi zawodowej.

Sylwia Jędrych

Małgorzata Maraszek

           

19 marca 2025r. w Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta w Żelechowie został przeprowadzony gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Patronat nad Turniejem objęła Pani Krystyna Wieczorkiewicz Burmistrz Żelechowa.

            Celem Turnieju są działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej.

            Turniej został zorganizowany w dwóch grupach wiekowych: uczniowie 10 - 12 lat oraz uczniowie w wieku powyżej 12 lat.

Zawodnicy rozwiązywali testy teoretyczne: „Test wiedzy” obejmujący zagadnienia dotyczące zasad i przepisów z zakresu ruchu drogowego oraz „Test – skrzyżowania” składający się z zadań polegających na ustaleniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie.

Testy zostały przygotowane na platformie Microsoft 365. Wykorzystując technologie multimedialne uczniowie mogli od razu poznać swoje wyniki.

Kolejnym etapem była jazda rowerem po torze sprawnościowym.

            W turnieju udział wzięło 2 drużyny z pierwszej grupy wiekowej oraz 5 drużyn z drugiej grupy wiekowej.

Klasyfikacja miejsc przedstawiała się następująco:

Grupa I:

I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Żelechowie

II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusz Kościuszki w Stefanowie

Grupa II:

I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Żelechowie,

II miejsce zajęły:

- drużyna ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Starym Goniwilku

- drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusz Kościuszki w Stefanowie

III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. gen. Franciszka Kleeberga w Woli Żelechowskiej

IV miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Starym Kębłowie

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali słodkie upominki, które zostały ufundowane przez Burmistrza Żelechowa. Zwycięskie drużyny w składzie: Zuzanna Polak, Aleksandra Pietryka, Kuba Basak, Mateusz Wójcik (grupa I) oraz Nikodem Łukasiak, Michał Wójcik, Emilia Zając (grupa II) będą reprezentowały gminę na eliminacjach powiatowych. Koordynatorem turnieju była pani Zofia Ostałowska.

 

W dniu 12 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji MILENIUM KORONY POLSKIEJ. Wystąpili uczniowie z klasy IIc pod kierunkiem pani Bożeny Zawadzkiej oraz z klas 7c, 8a i 8b pod kierunkiem pani Lidii Jurzysta.

W 1025 roku, po wielu latach starań, Bolesław Chrobry został pierwszym królem Polski. Królewska korona na skroniach władcy stanowiła dopełnienie procesu budowy nowoczesnej państwowości, zainicjowanego przyjęciem chrztu przez księcia Mieszka I w roku 966. Tysiąc lat jakie upłynęły od tych wydarzeń to wyjątkowa okazja, aby wspomnieć o ich znaczeniu dla historii Polski i dla tradycji państwowych w naszym kraju.

Uroczystość rozpoczęła prezentacja przedstawiająca sylwetkę pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego oraz czasy jego panowania. Następnie uczniowie odegrali kilkudniowy przebieg średniowiecznej koronacji uatrakcyjniając go śpiewem, tańcem i poezją. Spotkanie przebiegło w uroczystej atmosferze, uczniowie w skupieniu obejrzeli przygotowany program.

 

 

 

Uczniowie z klasy III c na zajęciach z edukacji  technicznej chętnie i z wielkim  zaangażowaniem wykonali roboty wielofunkcyjne. Każdy uczeń stworzył robota według własnego pomysłu, zdolności manualnej, wyobraźni i różnych materiałów, w tym kartonowych pudełek. Twórcze działania nie tylko rozwijają zmysł estetyczny u dziecka, ale dają mu również uczucie radości z tworzenia.

 

Grupa „0A” świętowała w piątek 6 marca Dzień Kobiet. Rodzice, przynieśli różne smakowite przekąski, a chłopcy z wielkim zapałem przygotowali salę na świętowanie tego wyjątkowego wydarzenia. Bardzo się starali, aby umilić ten szczególny dzień wszystkim koleżankom z klasy. Nasze wspaniałe dziewczynki otrzymały serdeczne życzenia i piękne niespodzianki od chłopców. Ten dzień był pełen uśmiechów, życzliwość, serdecznych życzeń i gestów. Nasi chłopcy to prawdziwi dżentelmeni. Spisali się na medal!

 

Dzień Kobiet w zerówce był wyjątkowym wydarzeniem, które przyniosło wiele radości zarówno dziewczynkom jak i nauczycielkom. W tym szczególnym dniu wszystkie dziewczynki otrzymały prezenty. Każda z nich mogła cieszyć się z drobnych upominków, które przypominały o ich wyjątkowości. W ramach obchodów tego wyjątkowego dnia, chłopcy z pomocą pań przygotowali również poczęstunek. Atmosfera była radosna a dzieci z zaangażowaniem dzieliły się wrażeniami z otrzymanych prezentów rozmawiając i bawiąc się razem.

 

Stokrotka, jako symbol zrozumienia i solidarności z osobami zmagajacymi się z depresją sprawił, że w tym roku skupiliśmy się nie na objawach, ale nad tym jak możemy pomóc. Przy wejściu pojawiła się gazetka informująca o dniu, w którym obchodzimy ten dzień z numerami telefonów.  Dzięki Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 możemy pomóc zarówno sobie oraz innym uzyskując dokładniejsze informacje, jakie możemy udzielić wsparcie.

 Dodatkowo pojawiły się “CASE STUDY” z przykładowymi sytuacjami i pytaniami na co zwrócić uwagę. Depresja jest podstępną chorobą i ma wiele masek. Z pozoru, nie zawsze buntownik, szóstkowy uczeń/uczennica, czy osoba towarzyska i pełna energii nie ma problemów czy trudności. Dzięki opisom w “case study” uczniowie mogli się zastanowić, jakby mógł wyglądać obraz osoby, która może zmagać się z tą chorobą.

 Kolejna gazetka na parterze jest skierowana zarówno dla uczniów jak i rodziców. Pojawiły się informacje z podziałem objawów jakie mogą  występować u dzieci w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym, młodszym oraz nastoletnim. Na płatkach stokrotki zostały umieszczone zdania wspierające, które mozemy kierować do osób zmagajacymi się z depresją i nie tylko. 

Uczniowie klas IV - VIII wykazali się artystycznymi zdolnościami i swoją wiedzą  jak mogą wspierać innych.    

Dziękujemy za zaangażowanie ze strony wychowawców i uczniów.

 

Praca na zajęciach kreatywnych w kl. IVc i Vb.

 

A gdyby tak obrazy ożyły, a ich bohaterowie mogliby przenieść się we współczesne czasy i zdecydować jak wyglądałby świat wokół nich...

 

W dniu 6.03.2025r. uczniowie klasy 5a uczestniczyli w grze terenowej pt. „Poszukiwacze skarbu”. Zabawę przygotowała grupa harcerzy w składzie Mateusz Wójcik, Leon Jaśkiewicz i Kuba Basak (wszyscy z klasy 5a) pod kierunkiem pani Alicji Figielskiej-Wójcik. Organizatorzy przywitali klasę słowami: „Witajcie Poszukiwaczki i Poszukiwacze skarbu! Daleko na bezkresnych wodach oceanu krąży legenda o wielkim skarbie, ukrytym przez najgroźniejszego pirata wszech czasów - Kapitana Czarnobrodego”. Przemieszczając się kolejnymi ulicami Żelechowa poszczególne drużyny docierały do kolejnych ukrytych tajemnic i sekretów. Zbierały monety za dobrze wykonane zadania a na koniec dotarliśmy do pizzerii, gdzie rodzice ufundowali nam poczęstunek.

W imieniu klasy 5a i sowim serdecznie dziękujemy organizatorom.

Zofia Ostałowska

 

W dniu 4 marca 2025 roku uczennica klasy ósmej naszej szkoły Marysia Zietz uczestniczyła w finale wojewódzkim konkursu z języka niemieckiego organizowanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Konkurs odbywał się w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenie Nauczycieli w Warszawie. Etap finałowy pisało 23 najlepszych uczniów z województwa mazowieckiego.
Maria wykazała się dużą znajomością języka i kultury tego kraju na etapie szkolnym i rejonowym. Gratulujemy.

 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski. Z tej okazji 3 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów pod opieką p. Bożeny Gawda-Juśko i p. Marioli Dziubak. Na zakończenie pan dyrektor Krzysztof Ośka przypomniał uczniom jak ważna jest pamięć o tych , którzy poświęcili swe życie walce o wolną i niepodległą ojczyznę.

 

W dniu 28.02.2025 rokuodbył się kolejny już Turniej Piłki Nożnej Halowej o puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej im. R. Traugutta w Żelechowie.W turnieju wzięli uczniowie ze szkół podstawowych z Żelechowa, Stefanowa, Woli Żelechowskiej, Starego Goniwilka. Turniej został rozegrany systemem: każdy z każdym - 2x10 minut.

Na zakończenie turnieju puchary i dyplomy uczestnikom wręczył dyrektor szkoły, który podziękował za udział uczniom jak i opiekunom. Podkreślił również, że sport jest najlepszą formą spędzania wolnego czasu. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:  I miejsce - SP Żelechów, II miejsce -SP Stefanów, III miejsce - SP Wola Żelechowska, IV miejsce - SP Stary Goniwilk. Organizatorem i sędziągłównym turnieju był pan Tomasz Gugała.

Lasy w słoikach wykonane przez uczniów klas piątych ozdabiają naszą pracownię przyrodniczą.

 

26 lutego w zerówkach odbył się niezwykły dzień dinozaura który przyniósł dzieciom wiele radości oraz fascynujących informacji o prehistorycznych zwierzętach. Zajęcia miały miejsce w dwóch klasach 0 a i 0 c a ich program był pełen różnorodnych atrakcji i edukacyjnych wyzwań. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji w trakcie której dzieci poznały wiele ciekawostek na temat dinozaurów. Po tej części wprowadzenia uczniowie zmierzyli się z różnorodnymi zagadkami i quizami. Kolejnym etapem była ścieżka która umożliwiła dzieciom wcielenie się w rolę dinozaurów pod opieką nauczycieli dzieci pokonywały różnorodne stacje wykonując zadania oddające ruchy i zachowania tych prehistorycznych zwierząt. Zwieńczeniem dnia była sesja zdjęciowa w fotobudce. Dzień dinozaura dostarczył dzieciom nie tylko wiedzy lecz także rozwijał kreatywność i umiejętność współpracy.

 

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka to wyjątkowe wydarzenie, które dostarcza wielu wzruszeń i radości zarówno dzieciom, jak i ich bliskim, dlatego dzień 31 stycznia był szczególnie ważny dla grupy 0c.  Dzieci przygotowały przedstawienie, poprzez które wyrazili  miłość do swoich dziadków. Przedstawienie rozpoczęło się od krótkiego powitania, po którym dzieci zaprezentowały przedstawienie pod tytułem,, Powrót do przeszłości''. Po części artystycznej nadszedł czas na wspólne świętowanie. Na stołach na dziadków czekał słodki poczęstunek. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

 

25 lutego dla dzieci z trzech grup klas „0” został zorganizowany wieczór filmowy z popcornem i zimową herbatą. Sala klasy „0c” w ten wieczór zamieniła się w prawdziwe kino, gdzie mali widzowie mieli okazję obejrzeć ulubiony film animowany. Aby dodać atmosfery, dzieci same zakupiły bilety, co było nie tylko świetną zabawą, ale również doskonałą lekcją zarządzania finansami. Każdy mógł zająć wygodne dla siebie miejsce i przenieść się w krainę fantazji. Dzieci w wielkim entuzjazmem zajadały chrupiące przekąski, które umilały im seans.

Aktywna Szkoła, czyli dodatkowe zajęcia sportowe dla uczniów.

Aktywny do Kwadratu to ciekawe treningi z wykwalifikowaną kadrą, podczas których uczniowie zyskują szansę na:

  • rozwijanie swoich pasji i umiejętności,
  • dbanie o sprawność fizyczną i zdrowie,
  • zacieśnianie relacji z rówieśnikami,
  • alternatywną i aktywną formę spędzania wolnego czasu,
  • budowanie kompetencji w zakresie pracy w grupie, organizacji czasu, działania zespołowego,
  • redukcję stresu oraz agresji poprzez sport,
  • budowanie poczucia własnej wartości i sprawczości.

Szczegółowe informacje o programie realizowanym w naszej szkole mozna znaleźć na stronie:

 START - Aktywna Szkoła

 

 

 

Nadszedł wyjątkowy dzień, na który wszystkie dzieci z 0c czekały z niecierpliwością, wyjście na śnieg na terenie szkoły. Zanim opuściliśmy klasę dokładnie omówiliśmy zasady bezpieczeństwa takie jak nie oddalanie się od grupy, ostrożność przy zjeżdżaniu z górki i uważanie na innych. Kiedy tylko wyszliśmy na dwór dzieci od razu z radością rzuciły się w wir zimowych zabaw. Niektóre zaczęły lepić bałwany, inne rzucały w siebie śnieżkami. Jednak największą atrakcją okazała się ośnieżona górka na której mogły zjeżdżać na sankach i jabłuszkach. To był wspaniały dzień pełen zimowej zabawy i radości.

 

18 lutego,  z okazji Walentynek, nasza szkoła wypełniła się ciepłem serdecznych gestów i radością płynącą z małych, ale jakże znaczących dowodów sympatii. Walentynkowi posłańcy z zaangażowaniem dostarczyli kartki pełne miłych słów i dobrych emocji, sprawiając, że na wielu twarzach pojawił się uśmiech.

Dziękujemy wszystkim za udział i stworzenie tego magicznego dnia!

 

18 lutego0c mieliśmy bardzo radosne i kolorowe zajęcia z okazji Walentynek.  Rozpoczęliśmy od pogadanki, w której rozmawialiśmy o tym, czym są Walentynki, dlaczego je obchodzimy i jak możemy wyrazić uczucia wobec naszych bliskich. Dzieci z entuzjazmem dzieliły się swoimi swoimi pomysłami na to, jak można okazać miłość i przyjaźń zarówno słowami jak i czynami. Po pogadance przeszliśmy do praktycznej części zajęć. Dzieci podzielone na grupy otrzymały karty pracy związane z tematem Walentynek. Były to różnorodne zadania w których każde dziecko mogło wykazać się.  Zajęcia były pełne radości, a dzieci miały okazję nie tylko poznać sens Walentynek, ale także wyrazić swoje uczucia w kreatywny sposób. 

 

Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

„Witaj Majowa Jutrzenko”

1. Szkoła Podstawowa w Żelechowie serdecznie zaprasza do udziału w Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Witaj Majowa Jutrzenko”, który odbędzie się w dniu10 kwietnia 2025r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Żelechowie o godzinie 1030.

2. Współorganizatorem jest Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie.

3. Patronat Burmistrz Żelechowa – Krystyna Wieczorkiewicz

4. Przegląd jest adresowany do wszystkich uczniów - wykonawców, miłośników piosenki i pieśni patriotycznej, zarówno dzieci, jak i młodzieży. W ramach przeglądu odbędą się przesłuchania wykonawców, którzy zaprezentują repertuar patriotyczny.

5. Przedmiotem Przeglądu są polskie pieśni i piosenki patriotyczne.

6. Cele konkursu to:

- Konfrontacja umiejętności i dokonań artystycznych dzieci i młodzieży w dziedzinie muzyki.

- Rozbudzenie aktywności muzycznej młodych ludzi.

- Propagowanie wartości narodowych i patriotycznych.

- Prezentacja pieśni historycznych i współczesnych piosenek patriotycznych.

- Doskonalenie warsztatu artystycznego i prezentacja dokonań twórczych uczestników.

7. W Przeglądzie mogą brać udział uczniowie w kategoriach wiekowych

- 12 – 15 lat,           - 16- 20 lat.

- Soliści, zespoły wokalne i wokalno – instrumentalne do 15 osób.

8. Uczestnicy prezentują w Przeglądzie jeden utwór z polskim tekstem o tematyce patriotycznej.

9. Przegląd ma charakter konkursu.

10. Opiekun wykonawcy korzystającego z akompaniamentu mp3, proszony jest o wysłanie podkładu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. w terminie do 27.03.2025r. wraz z nazwiskiem wykonawcy, tytułem utworu i nazwą szkoły.

11. Termin składania zgłoszeń do 27.03.2025r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub osobiście w Szkole Podstawowej w Żelechowie ul. Ogrodowa 3.

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół z gminy Żelechów.

Dokumenty do pobrania:

  1. Informacja o przeglądzie
  2. Karta zgłoszenia
  3. Zgody
  4. Plakat

 

Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie spędzili ferie na obozie zimowym w Białym Dunajcu. Codziennie kilka godzin zjeżdżania na nartach, ponadto lodowisko, Termy Chochołowskie, kulig, Krupówki, karaoke, dyskoteka i mnóstwo innych atrakcji.

 

W dniu 31 stycznia odbyła się akademia szkolna mająca na celu upamiętnienie postaci patrona naszej placówki Romualda Traugutta – bohatera narodowego i jednego z przywódców Powstania Styczniowego. Akademia przybliżała kluczowe momenty życia Traugutta, jego funkcji dla Polski, a także wartości, jakie reprezentował, takie jak odwaga, poświęcenie dla ojczyzny i walkę o niepodległość.

„Wnuki to kropki,
które łączą linie z pokolenia na pokolenie"

Lois Wyse

29 stycznia w klasie 3a odbyło się spotkanie pokoleń. Licznie przybyli goście- babcie i dziadkowie z zachwytem podziwiali talenty aktorskie i taneczne swoich wnuków. Uczniowie wystawili przedstawienie Nie ma tego złego... zaśpiewali i zatańczyli oraz wykonali słoiki wspomnień- które zawierały mnóstwo wspomnień wspólnie spędzonych chwil.

 

Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka to wyjątkowe wydarzenie, które dostarcza wielu wzruszeń i radości zarówno dzieciom, jak i ich bliskim, dlatego dzień 29 stycznia był szczególnie ważny dla grupy 0a. Dzieci przygotowały przedstawienie, które miało na celu uhonorowanie i wyrażenie miłości do swoich dziadków. Każdy z niecierpliwością czekał na swoje wystąpienie. Przedstawienie rozpoczęło się od krótkiego powitania, po którym dzieci zaprezentowały wesołe piosenki oraz wierszyki, w których opowiadały o tym, jak ważne są dla nich babcie i dziadkowie. Po części artystycznej nadszedł czas na wspólne świętowanie. Na stołach na dziadków czekał słodki poczęstunek. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

 

21 stycznia 2025r odbył się XI Gminny Konkurs Obcojęzycznych Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych w Starym Goniwilku. Celem konkursu było propagowanie nauki języka angielskiego i rosyjskiego poprzez naukę.

Z naszej szkoły swoje umiejętności wokalne z języka rosyjskiego zaprezentowały trzy uczennice. Młode piosenkarki były oceniane pod kątem poprawności językowej, stopnia trudności utworu pod względem językowym i muzycznym, doboru repertuaru, interpretacji wokalnej utworu, pamięciowego opanowania tekstu i wyrazu ogólnego artystycznego.

I miejsce- Aleksandra Kowal z kl. VIc

Wyróżnienie- Aleksandra Pietryka z kl. Vb

Dyplom- Alicja Kobus z kl. IVa

Do konkursu uczennice przygotowała Pani Maria Biernacka i Pani Jolanta Wojtasik.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

 

W dniu 16 stycznia klasa wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Wycieczka była nagrodą za wygraną w projekcie "Nasza klasa..." a przejazd opłaciła Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Uczniowie świetnie się bawili zarówno na lekcji wf- u w Hangarze 646 jak i rozwiązując w grupach ciekawe zadania w Domu Zagadek. Ostatnim punktem wycieczki było kino i film "Vaiana2". Późno, ale szczęśliwie wszyscy wrócili do swoich domów.