• Szkoła Podstawowa

Wydarzenia 2022/2023

Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i Tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też w naszym kalendarzu są obchody Dnia Rodziny.
11 czerwca 2015 roku dzieci z oddziału przedszkolnego z grupy „b" gościły swoich rodziców. Dzieci zaprezentowały przygotowany program artystyczny, na który złożyły się wiersze, piosenki oraz przedstawienie pt. „O tym, jak żabka mała swych rodziców nie słuchała". Na koniec były życzenia, uściski, całusy, a dzieciaki wręczyły rodzicom upominki. Po prezentacji słowno – muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.

Do Żelechowa, 6 maja 2015 r. znów zawitał miły dla dzieci gość ze świata literatury. Tym razem była to Ewa Chotomska – poetka, autorka tekstów piosenek dla dzieci, scenarzystka. Córka tak popularnej wśród młodszych dzieci Wandy Chotomskiej.
Ponad godzinne spotkanie w MGOK w Żelechowie to opowieści pani Ewy, piosenki i zabawy. Byli tam nasi uczniowie klas I – III z wychowawcami oraz starsze dzieci z Koła Przyjaciół Książki. Na koniec spotkania oczywiście pani Chotomska podpisywała książki, które można było kupić na miejscu. Dla naszej Biblioteki z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży książek w naszym „mini antykwariacie" też zakupiliśmy kilka książek pań Ewy i Wandy Chotomskich z pięknymi dedykacjami dla naszych czytelników.

Anna Grudzień

W Bibliotece Szkoły Podstawowej 5 maja 2015 roku odbył się konkurs czytelniczy „ Twórczość Doroty Gellner dla dzieci". Miał on na celu:
1. Kształcenie u uczniów umiejętności czytania ze zrozumieniem.
2. Utrwalenie wiedzy o twórczości Doroty Gellner.
3. Zachęcenie uczniów do czytania.
W konkursie wzięło udział 28 uczniów z klas I-II. Dzieci czytały utwory poetki przez dwa miesiące. Na konkursie odpowiadały na pytania dotyczące treści. Dzięki temu wszyscy uczestnicy konkursu znają nazwisko pisarki i jej przynajmniej niektóre utwory.
Oto zwycięzcy:
I. Karolina Pietryka II b
II. Karolina Oleszkiewicz II b
III. Oliwia Kawka II a

Serdecznie gratuluję zwycięzcom. Gratuluję też klasom II a i II b, tak licznego udziału w konkursie ( po 11 uczniów) a pierwszakom odwagi.


Anna Grudzień

W dniu 19 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził policjant - Pan Sylwester Błażejczyk. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się o tym jak bezpiecznie z rodzicami podróżować samochodem, bawić się w domu i szkole oraz jak reagować w sytuacjach innych zagrożeń. Przedszkolaki nauczyła się wzywać pomoc w sytuacjach niebezpiecznych lub gdy trzeba nieść innym pomoc. Gość ostrzegał też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno się kontaktować i wpuszczać do domu. Uwieńczeniem spotkania było wręczenie dzieciom maskotek, pancernika Gustawa. Maskotka ta ma przypominać o tym, że dzieci mają podróżować w foteliku z zapiętymi pasami.
Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się doświadczeniami.W tym roku w związku z feriami dzieci z oddziału przedszkolnego - grupa „b" -gościły swoje babcie i dziadków dopiero 10 lutego. Zaproszeni goście bardzo licznie zjawili się, aby wziąć udział w klasowych obchodach Dnia Babci i Dziadka.
Dzień Babci i Dziadka to szczególna uroczystość, na której wnuczęta mogą wyrazić miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków.
Część artystyczną przygotowywały dzieci pod okiem wychowawczyni Małgorzaty Cmiel. Dzieci w formie wierszy złożyły babciom i dziadkom życzenia, śpiewały piosenki, zaprezentowały tańce i wystawiły przedstawienie pt. „U babci i dziadka". Przedszkolaki wręczyły ukochanym gościom samodzielnie wykonaną laurkę i bibułowy kwiat. W dalszej części uroczystości nasi szczególni goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez mamy przedszkolaków.

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy narodzin Chrystusa.
17 grudnia 2014r. w ostatnim tygodniu zajęć przed przerwą świąteczną w klasie II b odbyła się uroczysta wigilia. Uczniowie wraz z wychowawcą przygotowali dla rodziców przedstawienie jasełkowe wprowadzając wszystkich w atmosferę i nastrój przepięknych świąt Bożego Narodzenia.
Przy świątecznym stole zastawionym tradycyjnymi wigilijnymi potrawami zasiedli uczniowie, rodzice i wychowawca.
W atmosferze pełnej miłości i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń.

Dnia 27.11.2014r. w klasie II SP odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Uczniowie zapoznali się z tradycjami i historią powstania tego święta. Spotkanie stało się okazją do wspaniałej zabawy. Uczniowie przygotowali wiele wróżb. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby przepowiadające przyszłość oczywiście z  „przymrużeniem oka”, a następnie wraz ze swoją wychowawczynią tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Było przy tym dużo żartów i śmiechu. Całość spotkania umilił słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Katarzyna Gałązka

W dniu 31października 2014r. dzieci klas 0 – III ze Szkoły Podstawowej w Żelechowie obejrzały przedstawienie pt. „Pimpuś Sadełko w krainie witaminek”, wystawione przez Studio Artystyczne „Magik” z Białegostoku. Przedstawienie było o Pimpusiu Sadełko, który bardzo niezdrowo odżywiał się każdego dnia. Zajadał się chipsami, słodyczami zapominając całkowicie o spożywaniu witamin. Dopiero witaminki C i D uświadomiły mu, że niezwykle cenna jest dla każdego organizmu „każda witaminka” – uodparnia, wzmacnia, dodaje sił i radości. Przedstawienie to bardzo spodobało się wszystkim dzieciom. Uświadomiło im jak ważne jest jedzenie owoców i warzyw, które zawierają niezbędne dla zdrowia witaminy chroniące nas przed chorobami oraz uprawianie różnego rodzaju sportów.

W środę 20 października2014 uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej udali się w podróż do Krainy Krówek Ciągutek w Grodzisku Mazowieckim. Zaobserwowali tam, pełen proces przygotowania Krówek. Mogli tam zobaczyć, a nawet powąchać każdy składnik. Krówki produkowane są bez dodatku środków konserwujących. Miłym akcentem była degustacja świeżutkich Krówek. Po wizycie w zakładzie dzieci udały się do świetlicy gdzie każdy z uczniów mógł zaprojektować etykiety, które wykorzystał potem do zawinięcia krówek dla swoich bliskich. Odbył się również konkurs rysunkowy, przedmiotem którego stała się krówka. Na zakończenie wycieczki w zakładzie krówki ciągutki rozdane zostały słodkie niespodzianki dla wszystkich uczestników.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Dzieci zwiedziły „zakamarki" stadiony m.in. wszystkie poziomy trybun, szatnie piłkarskie, łazienki, centrum prasowe, kaplicę wielowyznaniową. W czasie wycieczki dzieci z zaciekawieniem wysłuchały z ust przewodnika jak wyglądają przygotowania piłkarzy do meczu, czy jak układa się murawę na płycie stadionu. Miały okazję na płycie stadionu „pokopać piłkę". Ostatnim punktem na Stadionie był pobyt na tarasie widokowym.
Ze Stadionu Narodowego udaliśmy się do magicznego miejsca na Plac Zabaw Fun Park Digillo. Na dzieci czekało tam sporo atrakcji. Chłopców z pewnością zainteresowała piętrowa konstrukcja ukrywająca pneumatyczne armatki, z których mogli strzelać gąbkowymi kulkami. Cykliści mieli do dyspozycji kort dla rowerków. Miłośnicy wspinaczki i pokonywania przeszkód byli zachwyceniu zabawą na miękkiej konstrukcji. w Sali Zabaw było wiele innych atrakcji, dwa duże baseny z kolorowymi kulkami, zjeżdżalnie, miejsca do gry w kosza oraz trampolina. Z warszawy bezpieczni i zadowoleni wróciliśmy do Żelechowa.