• Szkoła Podstawowa

Wydarzenia 2022/2023

Uczniowie pierwszych klas naszej Szkoły po raz pierwszy stali się czytelnikami biblioteki szkolnej w poniedziałek 4 listopada 2019. Wszyscy mali czytelnicy wysłuchali w bibliotece wierszy i piosenki o książkach , czytaniu , bibliotece. Wykonały je dziewczęta z klasy 5 b należące do Koła Przyjaciół Książki. Utwory te przybliżyły dzieciom zasady korzystania
z biblioteki i książki. Każdy pierwszak otrzymał pamiątkową zakładkę do książki i list bibliotekarza do rodziców. Życzymy wszystkim pierwszakom dobrej zabawy podczas czytania książek.
LIST BIBLIOTEKARZA DO RODZICÓW
Państwa dziecko jest już czytelnikiem!
Może samodzielnie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej.
W naszej bibliotece jest wolny dostęp do półek z bajeczkami i wierszykami dla dzieci. Oznacza to, że dzieci już od pierwszej klasy przychodzą do biblioteki same, podchodzą do półek i samodzielnie wybierają książki do czytania. Sprawia im to ogromną frajdę i czują się traktowane na równi ze starszymi kolegami. Mogą przy tym zawsze liczyć na pomoc bibliotekarza.
Proszę Państwa o zachęcanie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej, ale do korzystania w sposób rozsądny. Proszę zwrócić uwagę, czy dziecko oddaje książki do biblioteki dopiero po ich przeczytaniu. Nieważne, czy będzie to po dwóch dniach, czy po dwóch tygodniach. Większość książek z naszej biblioteki można trzymać w domu tak długo, jak dziecko chce. Chcemy zapobiec niepożądanemu zjawisku, gdy dzieci wypożyczają dla samego wypożyczania ,,kto więcej" i zwracają książkę nie zajrzawszy do niej. Jest to zły nawyk, który nie uczy dziecka prawidłowego kontaktu z książką. A przecież chodzi tylko o to, aby dziecko nauczyło się dobrze czytać i z czytania potrafiło czerpać przyjemność.
Chciałabym uświadomić Państwu, że czytanie obok liczenia i pisania jest jedną z trzech najważniejszych i podstawowych umiejętność. Dziecko, które nauczy się sprawnie czytać, pisać i liczyć, jest przygotowane do zdobywania informacji, przyswajania wiedzy i na pewno da sobie radę w starszych klasach
i w ogóle w życiu. Pamiętajmy, że nawet korzystanie z Internetu uwarunkowane jest opanowaniem umiejętności sprawnego czytania.
Zachęcam Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc. Dziecko, które czyta już dość dobrze bardzo lubi czytać na głos rodzicom. Można więc słuchać, wykonując jednocześnie swoje zajęcia domowe. 10-15 minut czytania dziennie w zupełności wystarczy.
W książeczkach dla młodszych dzieci teksty są bardzo krótkie. Proszę stopniowo wciągać dziecko do czytania. Jak to robić ? Niech na początku dziecko czyta tylko tytuły wierszyków, tytuły rozdziałów (resztę przeczytają Państwo dziecku sami). Potem może to być już cała linijka lub zdanie. Po jakimś czasie można już próbować schematu: jedna strona dziecko, jedna strona Państwo.
Nawet nie zauważą Państwo, jak dziecko z dnia na dzień będzie coraz chętniej czytać samodzielnie. Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu, niż oglądanie telewizji lub Internetu i, nic nie kosztuje bo wypożyczanie książek jest przecież bezpłatne.
Liczę na Państwa współpracę z biblioteką szkolną. Życzę cierpliwości
i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi a przede wszystkim radości ze wspólnego spędzania czasu.

Z poważaniem nauczyciel bibliotekarz Anna Grudzień